Kärcher

Firma Kärcher je předním světovým výrobcem čisticí techniky. Díky svým průkopnickým a inovativním výrobkům se firma po desetiletí stala jedničkou na trhu ve světovém měřítku. Společnost Kärcher přispívá i ke snížení světové nezaměstnanosti. Na konci roku 2017 pracovalo po celém světě pro rodinný podnik 12.304 zaměstnanců v 67 zemích.

Kärcher se podílí ne jen na progresivní výrobě, ale také na restaurování světových památek jako je socha Ježíše Krista v brazilském Rio de Janeiru, Brandenburská brána v Berlíně, socha Svobody v New Yorku nebo například Národního muzea v Praze. Od nečistot zbavil také hrobky na hřbitově Green-Wood v New Yorku, Votivní kostel Božského Spasitele ve Vídni a historický Městský kostel St. Marien ve Wittenbergu. 

Alfred Kärcher patřil ve své době k těm velkým vynálezcům, kteří svou pílí dosáhli vysněných cílů. V roce 1935 založil inženýr Alfred Kärcher svůj vlastní podnik ve Stuttgartu, kde vyráběl vlastní výrobky na úseku tepelné techniky a uváděl je na trh. V roce 1939 se společnost Kärcher přesunula do Winnendenu, kde jejich sídlo trvá dodnes.

V roce 1950 přišel Alfred Kärcher s průlomem v čistící technice, a to vyvinutím prvního evropského vysokotlakého čističe s ohřevem, jehož konstrukce ohřevu vody dodnes tvoří základ všech hořáků.

17. září 1959 Albert Kärcher zemřel a vedení společnosti po něm převzala jeho žena Irene Kärcher a po ní její děti Johannes Kärcher a Susanne Zimmermann von Siefart.

První zahraniční společnost Kärcher byla založena v roce 1962 ve Francii, následně pak v Rakousku a ve Švýcarsku. V Jižní Americe byla první továrna společnosti Kärcher založena v Brazílii v roce 1975. Během let se firma Kärcher rozrůstala po celém světe a v roce 2012 je společnost Kärcher zastupovaná v 57 zemích vlastními dceřinými společnostmi a v zahraničí dosahuje 85 % veškerého obratu.

V roce 1974 firma Kärcher mění barvu svých strojů z modrých na barvu žlutou, která se v kombinaci s barvou černou stala světovým trendem této značky. Společnost Kärcher následně rozšiřuje i škálu svých výrobků, kdy se doposud soustředila převážně na vysokotlaké čištění a vyrábí stroje pro každodenní potřebu v oblasti čištění v rámci dopravy a budov. K vysokotlakým čističům tak přibývají i vysavače na mokré a suché nečistoty, zametací a podlahové mycí stroje s odsáváním, mycí linky pro vozidla, parní čističe, čisticí prostředky a zařízení pro recyklaci vody a úpravny pitné vody.

V roce 1984 se firma Kärcher dostala na trh koncových spotřebitelů, když vyvinula první přenosný vysokotlaký čistící stroj HD 555 profi. Od profesionální řady se sortiment výrobků rozšířil i do domácnostech a firma tak začala vyrábět parní čističe a vysavače pro každodenní domácí využití.

S prvním robotickým vysavačem přišla firma Kärcher na trh v roce 2003 pod názvem RoboCleaner RC 3000 a od roku 2007 se sortiment rozšířil i do oblasti zahradnictví s výrobou čerpadel pro zavlažování, odvodňování a zásobování domácností vodou.

Kärcher je světovou jedničkou na trhu především díky své vynalézavosti a špičkové výkonnosti. Jen za rok 2011 předvedla firma Kärcher na trhu přes 100 nových výrobků.